Tänapäeval on deodorant saanud igapäevaseks hügieenitooteks, mida kasutame, et tunda end
värskelt ja enesekindlalt. Looduslik deodorant, alkoholibaasil sprei või 72-tunnise kaitsega
higipulk – need on valikud, mis võivad mõjutada meie keha ja enesetunnet. Kõik me higistame,
ja see on täiesti loomulik, kuid higistamine võib kaasa tuua ebamugavustunde, eriti kui kaenlaalustes tekib ebameeldiv lõhn.

Traditsioonilised deodorandid sisaldavad sageli kemikaale ja raskemetalle, mis võivad kanda
endas teatud riske. Seetõttu on looduslikud deodorandid muutunud üha populaarsemaks
valikuks. Need põhinevad tavaliselt looduslikel koostisosadel nagu söögisooda, tärklis ja
eeterlikud õlid ning suudavad pakkuda tõhusat lõhna neutraliseerimist ilma kahjulike kemikaalideta.

Alkoholibaasil spreid on teine võimalus, mida inimesed eelistavad, kuna alkoholil on
bakteritevastased omadused, mis võivad aidata hoida higistamist ja lõhna kontrolli all. Siiski
võib alkoholi liigne kasutamine kaenlaalustes põhjustada kuivust ja ärritust, eriti tundlikul nahal.

72-tunnise kaitsega higipulk võib tunduda ahvatlev lahendus nendele, kes soovivad vähendada
deodorandi pealekandmise sagedust. Sellised tooted lubavad pikemaajalist kaitset higistamise
ja lõhna vastu, kuid võivad samas sisaldada tugevamaid kemikaale või lõhnaaineid, mis
mõjuvad kehale agressiivselt. Siin artiklis on viis olulist aspekti, miks võiksid kaaluda loodusliku deodorandi kasutamist.

  1. Koostisosad: Vähem sünteetilisi kemikaale

Looduslikud deodorandid pakuvad atraktiivset alternatiivi tavapärastele deodorantidele, kuna nende koostisosad on tavaliselt pärit looduslikest allikatest. Üks oluline erinevus on nende koostises leiduvate sünteetiliste kemikaalide väiksem hulk või nende täielik puudumine.

Traditsioonilised deodorandid sisaldavad sageli sünteetilisi kemikaale, mis võivad hõlmata parabeene, ftalaate ja alumiiniumiühendeid. Näiteks alumiiniumiühendid on levinud antiperspirantides, kuna need aitavad blokeerida higistamist. Kuigi need koostisosad võivad olla tõhusad higistamise ja lõhna kontrollimisel, on neil ka seostatud terviseriskid.

Parabeenid on säilitusained, mida leidub paljudes kosmeetikatoodetes ja isikliku hügieeni toodetes ning neid on seostatud hormonaalsete häirete ja isegi rinnavähi riskiga. Ftalaadid on plastifikaatorid ja need võivad olla seotud mitmete terviseprobleemidega, sealhulgas hormonaalse tasakaaluhäiretega ning reproduktiiv- ja arenguhäiretega.

Kunstlikud lõhnaained võivad samuti sisaldada kahjulikke kemikaale, mis võivad ärritada nahka ja hingamisteid ning põhjustada allergilisi reaktsioone. Lisaks võivad mõned inimesed olla tundlikud teatud lõhnade suhtes, mis võivad põhjustada peavalu või muud ebamugavustunnet.

Looduslikud deodorandid püüavad neid riske vähendada, kasutades koostisosadena looduslikke õlisid, taimeekstrakte ja looduslikke lõhnaaineid. Näiteks võib söögisooda olla looduslik aine, mis neutraliseerib lõhna, samas kui eeterlikud õlid nagu lavendel või teepuu võivad pakkuda antibakteriaalseid omadusi.

2. Tundlik nahk

Paljud inimesed kannatavad tundliku naha all, mis võib reageerida halvasti tavapäraste deodorantide kemikaalidele ja lõhnaainetele. Looduslikud deodorandid kasutavad sageli õrnemaid koostisosi nagu söögisooda, eeterlikud õlid ja taimsed ekstraktid, mis aitavas vähendada ärrituse riski ja sobida nii paremini ka noorele või tundlikule nahale.

3. Keskkonnasõbralikkus 

Üks peamisi põhjuseid, miks looduslikke deodorante peetakse keskkonnasõbralikumaks, on nende koostisosade looduslikkus ja minimaalne töötlemine. Taimepõhised koostisosad nagu eeterlikud õlid ja taimeekstraktid, on biolagunevad ning nende kasutamine vähendab sõltuvust sünteetilistest kemikaalidest ja fossiilkütustest. 

Looduslike deodorantide brändid keskenduvad tihti ka säästvale pakendamisele, valides taaskasutatavad, ümbertöödeldavad või biolagunevad materjalid. Näiteks võivad nad kasutada pappkarpe, mis on valmistatud taaskasutatud paberist, ning pakendada deodorandid taaskasutatavatesse klaaspurkidesse. 

Nende keskkonnasõbralike tavade abil aitavad looduslikud deodorantide brändid vähendada oma ökoloogilist jalajälge ning pakkuda tarbijatele mitte ainult tõhusaid ja ohutuid tooteid, vaid ka võimalust teha teadlikke valikuid, mis toetavad planeedi tervist ja jätkusuutlikku tulevikku.

4. Isiklikud väärtused: Eetilisus ja jätkusuutlikkus 

Looduslike toodete valimine on palju enamat kui lihtsalt tarbimisotsus – see on osa laiemast eetilisest ja jätkusuutlikust elustiilist, mis peegeldab tarbija sügavamaid väärtusi ja eesmärke.

Oma ostudega saad sina ise teadlikult toetada ettevõtteid ja tavasid, mis vastavad sinu eetilistele standarditele ning aitavad kaasa positiivsetele muutustele ühiskonnas ja keskkonnas.

5. Lõhna kontroll

Higi on loomulik nähtus. Lisaks võib olla, et sa ei higista nii palju, kui arvad. Higi on organismi viis väljutada toksiine, kasutades selleks kaenlaaluseid lümfisõlmi. Kuigi me sageli seostame higi otseselt keha lõhnaga, võib sind üllatada teadmine, et higi ise on tegelikult lõhnatu. See, mis annab higist tingitud kehalõhna, on meie nahal elavate bakterite töö tulemus. Kui higile lisandub niiske ja soe keskkond, hakkavad need bakterid aktiivselt tööle ning protsesside käigus eraldub ebameeldivat lõhna. Selles olukorras on deodorant meie abimees, aidates kontrollida bakterite tegevust ja neutraliseerides kehalõhna teket. Looduslikud deodorandid neutraliseerivad higilõhna, jättes samal ajal kehale võimaluse higistada. Ent ära oota kohe esimesel päeval sama tõhusust nagu tavapäraste alumiiniumibaasil toodete puhul. Üleminek tavadeodorandilt looduslikule võib võtta 1-4 nädalat, et keha harjuks uue naturaalse koostisega. Üks lihtne looduslik alternatiiv on näiteks laim. Lõika lihtsalt laim pooleks ja hõõru hommikul viil kaenla alla. Ainus miinus on see, et seda tuleb hoida külmkapis. Tugev higilõhn tegelikult peegeldab, mis toimub sinu kehas, kuna mürgid püüavad higi kaudu kehast väljuda. Kõik on omavahel seotud. Kas soovid ise õppida looduslikku deodoranti kodus valmistama? Seda saad õppida siit.

Autorist:
Mai-Liis Kivistik on loodusterapeut, terviseedendaja, näojooga ja joogaõpetaja ning teadlike treeningute juhendaja. Ta on ka loodusravi propageerija ja ettevõtja. Tema teadmised pärinevad aastatepikkusest kogemusest tervisevaldkonnas, alustades tippspordi maailmast ning süvenedes veelgi pärast spordivigastust. Mai-Liis on loonud ka looduskosmeetika brändi
MaiWistik, mille eesmärk on aidata inimestel (taas)avastada loomulik ilu ja heaolu, pakkudes tõhusaid ja looduslikke tooteid keha ja naha hooldamiseks.